Monday, June 22, 2009

anne sütü ve emzirme meseleleri


biliyorsunuz burda öyle enformasyon icerikli yazi pek yok. can'in abidik gubidik halleri var. bundan sonra da öyle olacak ben fikrimi değiştirmedikçe. baktım çevremde hamile olan, pek yakında hamile kalacak olan, ikinci çocuk yapacak olan, evlenmiş acil çocuk isteyen ya da istemeyen, evlenmeden çocuk yapmaya kafayı takmış farklı insan tipleri... çocuk bi yerlerde beklio hep. bu durumda TR sitelerinde internette bulamadiğim hem deneyimimi hem de bilgi kaynaklarını paylaşmak istiyorum dostlar.
biliniz ki, emzirmek öyle içgüdüsel bişi diil. kim diyorsa yalan. gayet bebeyle annenin karşılıklı öğrenme sürecine dayanıyor. biz 20 günlükken öğrendik geç kaldık biraz. 20 gün olana kadar süt sağıp biberona koyup verdim kendisini. aman biberona alışmasın asla emmez geyiğini de ekarte etmis olduk mu olduk... emzirme geyiklerden oluşan bir konu malesef. direnç kırıldıktan öğrenme gerçekleştikten sonraki ikinci faz ise süt gelmio ve sütüm yok meselesi. o noktada bin kitap okuyup bin doktorla konuşup aman sıvı alın sütünüz olur gerçeğine rağmen ayıcık gibi yedim. hataydı ama yaptım. gerçekten sıvı önemli ama sadece suyla da süt gelmiyor protein şart. sütün moralle olan ilişkisi yani aaay sütüm kaçtı geyiği ise hormonal ve evet psikolojik. ben bunu bir köy eczanesindeki eczacıdan öğrendim. kadına süt yapan vitamin var mi diye sorduğumda kendi kendime sütüm gelicek sütüm gelicek dedim bir yil emzirdim dedi. ama kadının yüz ifadesini görseydiniz gerçekten ikna olur çıkardınız ordan. evrene sütünün geleceğini yüksek sesle söyle. evren seni duysun... :) geyik gibi duran ama süper gerçek olan bir başka motto ise... emdikçe gelir. bu nasil doğru... birinin (bebenin) gayreti sizinkine eklenince emdikçe süt geliyor gerçekten. tabi emzirdiğiniz zamanlarda iki kişinin geçirdiği o atmosferi anlatmaya gerek yok. ben onu besliyorumdan cok insan kendi ruhunun beslendiğini hissediyor. olabilecek en naif ve en değerli alışveriş bence emzirmek. can iki hafta sonra mutlaka emzirilmesi evresinin dışına çıkıyor 6 ayı doluyor ama sonrasında da yine ana besin anne sütü olacak... 'sadece' anne sütü meselesinin çok önemli olduğu söyleniyor tabi öyledir ama biz 20 gün kadar mama artı anne sütü yapmak zorunda kaldık. şimdiki sonuca bakıp bunalım yapmaya gerek yok sanırım. ama emzirmek de bi sektor.
aşağıdaki linklerde emzirme, emzime sonrasi sarkmalar, emzirme aksesuarlari, uzatılan emzirme gibi konularla ilgili bilgi var. ilgilendiğiniz zaman seeedersiniz die.
">http://www.breastfeeding.com">
">http://www.babycentre.co.uk/baby/buyingforbaby/breastbottlesolids/breastfeedingaccessories/
"http://www.glamourmom.com">
"http://http://www.bfar.org/
"http://breastfeed-for-how-long.blogspot.com/">

No comments: